"Mama, budi zdrava - Ružičasti listopad"
Autor: Tajana Lukač, 13. 10. 2023.

Dana 13. listopada 2023. godine obilježili smo ružičasti listopad u našoj matičnoj i područnoj školi.

S ciljem promicanja Nacionalnih programa za rano otkrivanje raka i poticanja žena na brigu o zdravlju Udruga SVE za NJU je osmislila projekt „Mama, budi zdrava - Ružičasti listopad“, u koji smo se rado uključili.

Stručna suradnica pedagoginja je učenike upoznala s projektom, zamolila ih da dobivene letke ponesu svojim majkama te im prenijela izraze zahvalnosti Udruge na sudjelovanju. Potom su učenici i djelatnici škole svojim tijelima formirali simboličnu ružičastu vrpcu te zajedno izrekli sljedeću poruku: "Mama, budi zdrava!"

O provedenoj akciji upoznali smo i slušatelje lokalne radio postaje – Radio Slunj koji su popratili događaj, na čemu im zahvaljujemo!

Projekt se provodi se u cilju osvješćivanja žena o brizi za vlastito zdravlje. Svjedoci smo pobola žena svih dobi od zloćudnih bolesti osobito raka dojke, kao i često kasnog otkrivanja bolesti što značajno smanjuje šanse za izlječenje. Jedna od glavnih briga oboljeloj ženi u tom trenutku postaje što je biti s djecom. Djeca imaju snažan utjecaj na roditelje i odluke koje roditelji donose te mogu potaknuti njihovo odgovornije ponašanje, stoga upravo djeca sudjeluju u prenošenju preventivnih i edukativnih poruka majkama i drugim ženskim članovima obitelji kako bi ih potakli na redovitije kontrolne preglede.

Nadamo se da smo i mi pridonijeli ostvarenju cilja ovog projekta u našoj zajednici!

„Draga mama,

najveća želja svake majke jest da joj dijete

bude zdravo. Ja znam da je to i tvoja

želja. Ovom porukom ti želim reći da i ja

želim da mi ti budeš zdrava. Pročitaj ove

savjete i molim te brini o sebi.

Jer mi trebaš. Jer te volim. Jer si moja

jedina mama. „